Grafika viac ako len kresby

Každý, komu poviete niečo ohľadom grafiky, tak si predstaví obrazy, maľby, sochy, proste niečo, čo sa dá vytvoriť a namaľovať a nejako esteticky upraviť. Toto si myslí strašne veľa ľudí, avšak nemusí to byť tak. Ale môže. Ako je to možné?

Grafika je totiž pojem, ktorý je veľmi obšírny, ale nielen to. Názor na ňu si tvorí každý absolútne sám a záleží len na názore daného človeka, ako ju ohodnotí. Dobrým príkladom je to, že niekomu sa absolútne nepáči abstraktná grafika, zatiaľ čo iní ju úplne zbožňujú. To isté aj pri pojme slova “grafika”. Každý si pod tým môže predstaviť niečo úplne iné, ale všetci vlastne myslia to isté. Niekto grafiku môže brať ako šport, iný zase ako neskutočné umenie. Vlastne o tom grafika je. Je nespútaná, je iná a je všade okolo nás. Ak sa teraz pozriete na okolo seba, je jedno kde ste, už len keď si toto čítate, vnímate minimálne 20 prvkov grafického dizajnu. V dnešnej dobe to už však berieme ako raritu, tak im nejaký špeciálne pohľady ani nevenujeme.

Mená Marián Komáček a Igor Mosný možno nikomu nič nevravia. Títo dvaja ľudia však vidia v grafike a v maľbách čosi iné ako ostatný. Vidia tam inú podstatu a berú to inak. Nejde ani tak priamo o grafiku, ale o farbu. Títo dvaja ľudia totiž vidia farbu ako jedinečné médium, z ktorého ťažia silu. Je to niečo nezvyčajné, no i tak majú veľa obdivovateľov, pretože v dnešnej dobe veci, ktoré sú čím viac nezvyčajné a originálne, tým väčšiu popularitu majú. Niekedy stačí aj jednotlivé prvky grafiky vidieť trošku inak, a celá grafika v konečnom znení môže zmeniť zmysel. I keď to je len z hľadiska jednej osoby. Či už si takéto vízie ľudia nechajú pre seba, alebo sa ich budú snažiť do povedomia ľudí je len a len na nich.

Grafický dizajn je tak slovo, ktoré nemá konkrétne vysvetlenie, ale je špecifického pre každého jedného človeka na svete.