Stratená grafika minulosti

Grafický dizajn a jeho jednotlivé prvky sú tu už od nepamäti. Teda, ako sa to vezme, a aký má na to daný človek názor. Jednoznačne sa však všetci zhodneme, že už obrazy, ktoré boli tvorené minulé tisícročie, patria medzi grafický dizajn. Vtedy takéto obrazy tvorili zväčša len umelci, pretože umenie vo svete ako také, nenaberalo na veľkej popularite. Dôležitejšie bolo remeslo, ako kreslenie. Každopádne bolo vtedy veľa skvelých maliarov, ktorí sa svojej slávy za svojho človeka nikdy nedočkali.

Ich obrazy sa ale uchovali do dnes a ľudia si ich vážia od niekoľkých pár tisíc, po niekoľko miliónov euro. Sú to obrovské sumy, ktoré sú za tieto vzácne obrazy ľudia schopní zaplatiť. Čo ak sa stane, ak sa takýto vzácny obraz znenazdania stratí? Aj takýto prípad sa už stal.

Dielo “Dve ležiace postele” od rakúskeho maliara Gustava Klimta sa z ničoho nič stratil. Keď jeho potomkovia v roku 2006 žiadali jeho diela späť, toto jediné sa nevedelo nájsť. Začalo sa tak pátranie, kam toto dielo mohlo zmiznúť. Nikto však nevedel nájsť na túto záhadu odpoveď. Po dlhých rokoch sa však nakoniec zistilo, kde tento sa tento obraz “stratil”. Na dlhé roky však kolovali o tomto obraze rôzne záhady a ľudia sa ho snažili nájsť. Napriek ich snahe, to bolo ťažké a potomkovia po Gustavovi Klimtovi, žiadali od mesta vysoké odškodné. Ako to, že sa takéto niečo mohlo vôbec stať?

Išlo o zvláštny prípad, kde bolo hlavným cieľom nájsť grafický dizajn maliara, ktorý nebol až tak známy vo svete, no tento príbeh ho ako tak preslávil. Už tu môžeme vidieť ako dokáže byť cenný grafický dizajn, ktorý sa vznikol “len” pred 100 rokmi. Keby sa však toto stalo s obrazom “Mona Lisa” od Leonarda da Vinciho, tak by toto pátranie oveľa intenzívnejšie, pretože išlo o obraz od jedného z najväčších géniov, ktorí kedy vôbec medzi nami žili. Preto si treba dávať na každú jednu vašu prácu, pretože nikdy neviete, kedy nadobudne nevyčísliteľnú hodnotu.