V jednoduchosti je krása

Zložité veci nemusia vždy nutne preraziť. Niekedy stačí spraviť úplne jednoduchú a predovšetkým originálnu vec, a vznikne z toho krásna vec. A to netreba spraviť vôbec nič extra, len byť predovšetkým originálny a trošku tvorivý.

Trošku si tak rozoberieme dnešné internetové stránky. Nemyslím teraz internetové stránky s nejakou konkrétnou témou, ale také, ako sú informačné stránky, sociálne siete, obchodné stránky, a pod.

Na začiatku, keď ešte nebol internet, grafický dizajn začal prenikať do novín a takto sa postupne šíril. Keď už prišiel aj internet, jednotlivé či už denníky, týždenníky a pod., tiež chceli mať svoj stránku.

Pre príklad si si zoberieme denník SME, ktorý azda pozná každý, kto žije na území Slovenskej republiky. Už len keď sa pozrieme na túto stránku, uvidíme množstvo textu ale aj obrázkov. Ale samotný grafický dizajn tejto stránky spočíva v jednoduchosti, a prehľadnosti. Vymyslený je tak, aby dal vždy do popredia hlavnú problematiku daných článkov a nezvýrazňoval nejako extra dizajn tejto stránky. Je tu precízna jednoduchosť. Rovnako tak je to aj na stránke ako topky, bazoš, bazár, zoznam, pokec a iné. Sú jednoduché v pár farbách, takže zvýrazňujú dôležité a podstatné veci. Ľudia si tak ľahko zapamätajú kde majú ktoré veci hľadať, keď sú stálymi návštevníkmi takýchto stránok.

Aj v tomto prípade je treba jednoduchosť a originalitu. Precíznosť, ktorá sa odlíši od konkurenčných firiem a zvýrazní univerzálnosť danej stránky. Niekedy však prísť na tie jednoduché veci je zďaleka oveľa ťažšie, ako spraviť veci zložitejšie.

Preto v dnešnom svete zvíťazí vždy originalita a jednoduchosť nad zmiešanými zloženými grafickými prvkami. Samozrejme, znovu je to na veci pohľadu nie tvorcu grafického dizajnu takýchto stránok, či nových, ale na ľuďoch. Na tých, ktorí si takéto veci kupujú, či jednotlivé stránky navštevujú. Preto treba v prvom rade myslieť, čo je dneska v móde, a čo si ľudia žiadajú a niekedy bohužiaľ nezostáva nič iné, ako sa len prispôsobiť.