V nezvyčajných veciach je krása

Na svete existuje kopec nezvyčajných vecí, nielen čo sa týka živočíšnej ríše, ale aj ľudí. Či už si pod tým predstavíte rôzne choroby, či “super schopnosti” niektorých ľudí, vo svete je nezvyčajných a zvláštnych vecí plno. Rovnako tak, takéto veci môžu existovať aj pri grafickom dizajne.

Grafický dizajn si často predstavíme ako reklamy, maľby, 3D grafiku a podobne. Grafický dizajn môžu vytvoriť aj úplne nezvyčajné veci, ako napríklad kvety. Ako? V Mexiku majú “kvetinový park”, a tieto kvety vytvárajú nezvyčajné obrazce, ktoré pôsobia veľmi pútavo a krásne. Aj takto sa dá tvoriť nezvyčajná grafika, ktorá sa zapáči nejednému človeku.

Vyskytuje sa však takéto niečo na Slovensku či v Česku? Všade okolo nás je grafický dizajn, ktorý si niekedy ani nevšímame. Dokonca aj tvar hradu, je istým spôsobom grafický dizajn. Slovensko je význačné tým, že sa na ňom nachádza toľko hradov a zámkov, že len málo ktoré štáty im v tomto konkurujú. Samozrejme, z veľa hradov zostali len trosky a zrúcaniny, niektoré zanikli úplne. Čo je taký najviac nezvyčajný grafický dizajn na Slovensku?

Pre štáty mimo Slovenska a aj mimo susedské štáty, takmer všetko. Pretože ako sa vraví, sto ľudí sto chutí, a takto to platí aj v prípade štátov. Každý štát je svojským spôsobom iný, iný ľud, iné tradície, iné zvyky. Keď niekto príde na Slovensko zo zahraničia, a ukážeme mu našu kultúru, naše grafické prevedenie jednotlivých tvarov pri tradíciách, preňho je toto niečo nezvyčajné. Niečo, o čom si povie “wow”, keď to uvidí. A to je tá krása. Že každý štát, má svoj vlastný grafický dizajn, ktorý je svojím spôsobom krásny, ale cez to všetko vždy nezvyčajný.

Nie sme v tomto sami. Grafický dizajn štátov sa líši už len v tom, že každý štát má inú vlajku, iný štátny znak a pod. Toto všetko sa kedysi rovnako tak riešilo a kým prišla aj naša vlajka a znak ku svojmu pôvodnému tvaru a farbám, tak nejaký ten rok to trvalo.